Kommentaarid (10)

Päikesekaitsest

Päike, päikesekaitse ja D-vitamiin

Kevad on käes ja ere päike on hakanud soojendama ka meie nahka. Päikesel on mitmeid positiivseid omadusi (kevadine päike mõjub tõepoolest tujutõstvalt!), kuid tuleks meelde tuletada, et D-vitamiini varude saamiseks ei pea päevitama, sest vaid 20 minutit päevas näole ja labakätele päikest andes toodetakse organismis juba 10 000 rahvusvahelist ühikut (IU) D3-vitamiini. Päevaseks D-vitamiini optimaalseks annuseks peetakse sõltuvalt vanusest ja nahatüübist 400-2000 IU ning seda tuleb õlikapslina või tilkadena talveperioodil toidulisana juurde võtta, vajadusel isegi aastaringselt. Suvel aga saame päevas pea 10 korda suurema annuse juba vähesest päikese käes viibimisest ning mida enam nahk päevitub, seda vähem D-vitamiini organism suudab toota ning seega on ka päevitajatel hilissügiseks varud samal tasemel kui mittepäevitajatel.

Küll aga seavad päevitajad ohtu oma naha tervise. Rääkimata pahaloomuliste kasvate tekke riskidest, avalduvad päikesekahjustunud nahal varem vananemistunnused, kapillaaride laienemised ning pigmendilaigud. Lisaks on vanemas eas probleeme nahakuivuse ja -sügelusega, mida on raske isegi ravikreemidega leevendada.

Seega:

• Väldi solaariume, päevitamist ja päikesepõletust! (nn ettepäevitamine solaariumis enne suve või soojamaareisi ei ole kuidagi põhjendatud ega lubatud)

• Otsi varju keskpäevasel ajal kell 11-15.

• Kui see ei ole võimalik, kanna katvaid riideid, peakatet ja päikeseprille (kauplustesse on müügile jõudnud juba ka UV-kaitsega tekstiilid, mida laialdaselt kasutatakse Austraalias).

• Päikese käes olles kasuta (soovitavalt füüsikalise) päikesekaitsefaktoriga kreemi, millel on UVA/UVB kaitse ning  mille SPF on vähemalt 30.

• Kogu keha määrimiseks kulub umbes 30-45 g ehk 3 supilusikatäit kreemi.

• Ära unusta määrida kõrvu, huuli ja varbaid!

• Kreem määritakse pool tundi enne päikese kätte minekut ja korratakse kahe tunni tagant; kui käiakse ujumas või higistatakse, sagedamini.

• Jälgi kreemi säilivust ja säilitustingimusi, ära kasuta eelmisel suvel avatud toodet, vaid osta igal hooajal uus.

Peagi algab nahavähi ennetamise nädal, ära unusta, et SUL ON AINULT ÜKS NAHK−KONTROLLI JA HOIA SEDA!

 

Ingliskeelne lisainfo:

www.euromelanoma.org

Lisa kommentaar

Email again:
Kommentaarid (10)
PaFpQGIcRXoOBfT fMiPbnvwzeTABKW · 13. november 2019
ywPlGrnZEXfA AZcoVqfXhed · 13. november 2019
ZCrfpDQvsKFthA ANGJfMStkb · 7. jaanuar 2020
HOqBYUWQkNeAbC xJTzlPtupXFdDN · 7. jaanuar 2020
NFmhPtRiAJu OupxDPRcfrQi · 7. aprill 2020
tWMxHGmdCecZRy HJOgycRSDwBaNT · 7. aprill 2020
bLfivycosmW RBpEjavQmJFik · 19. mai 2020
uqlBAzNiXwdJsK ERtpFKXBOYCwbT · 19. mai 2020
yhzfAuWt yxnHPEXVoFj · 26. juuni 2020
YLmofcFTKAEyZC lZxicIHqbOYoBnQ · 26. juuni 2020